رشته کاردرمانی

رشته کاردرمانی

به گزارش سایت موسسه حرف آخر، معرفی  رشته کاردرمانی به این شرح است:


هدف
هدف، بررسی و ارزیابی توانایی ها و ناتوانی ها و درمان و آموزش معلولین است، از طریق شرکت دادن فعال آن ها در استفاده از وسایل و فعالیت های انتخابی که توسط کار درمان به منظور درمان و جلوگیری از پیشرفت معلولیت ارائه می گردد.کمک به معلولین، برای رسیدن به حد توانایی ممکن در جهت نیل به استقلال در کارهای روزمره و فعالیت های اجتماعی و همچنین آمادگی برای آموزش حرفه ای ،هدف اصلی این رشته می باشد …
آیا می دانید که ۱تا %۳کودکان ایرانی با مشکل حرکتی به دنیا می آیند؟ کودکانی که حتی در سنین ۳یا ۴سالگی نیز نمی توانند سینه خیز و یا چهاردست و پا راه بروند. آیا می دانید که تعداد قابل توجهی از بیماران بعد از عمل جراحی نمی توانند با شغل سابقشان تطبیق یافته و بازدهی قبلی را داشته باشند؟ و آیا می دانید که بسیاری از بیماران روانی پس از درمان نمی توانند به زندگی اجتماعی برگشته و در حد سایر افراد جامعه فعالیت کنند؟ چه باید کرد؟ آیا می توان با فیزیوتراپی مشکلات فوق را حل کرد و یا برای بهبود اختلالات فوق باید از روان درمانی کمک گرفت؟ متخصصان کار درمانی معتقدند که بهترین راه درمان مشکلات و اختلالات یاد شده، استفاده از روش کاردرمانی است زیرا یک روان درمان در دو حیطه روانی و جسمانی به معالجه اختلالات مورد نظر می پردازد.
ماهیت
کاردرمانی تنها رشته علوم توانبخشی در مقطع لیسانس است که به درمان اختلالات، هم در حیطه روانی وهم درحیطه جسمانی می پردازد. این رشته
به عنوان یک رشته کلنگر تمامی ابعاد یک بیماری و تاثیرات جانبی آن را به روی زندگی شخصی و اجتماعی در نظر گرفته و با ارائه تکنیک های درمانی مناسب، ضمن در نظر گرفتن علائق و انگیزه فرد، او را به سوی فعالیت روزانه مستقل سوق می دهد. در واقع متخصصان کاردرمانی با تسلط کافی بر علوم مختلف فیزیولوژیکی، آناتومیکی و روان شناختی، یک برنامه جامع درمانی را به بیماران ارائه می دهند.
کاردرمانی یکی از رشته های علوم توانبخشی است که با استفاده از تمرین های حرکتی و برنامه های هدفمند، باعث بهبود و درمان بیماری های جسمانی، روانی، ذهنی و اجتماعی بیماران شده و در نهایت افراد ناتوان و معلول را به جامعه باز می گرداند.
در حال حاضر در دنیا دو نوع درمان وجود دارد که یکی درمان های رایج و دیگری درمان های کلی نگر است. در این میان رشته کاردرمانی با دیدگاه کلی نگر به درمان بیماری ها می پردازد. یعنی در کاردرمانی تمرکز درمان فقط روی بیماری نیست، بلکه تمامی ابعاد زندگی فرد، مورد بررسی قرار می گیرد.
توانایی های مورد نیاز و قابل توصیه

بدون شک علاقه به رشته تحصیلی اولین شرط موفقیت در هر رشته ای است. اما به گفته اساتید کاردرمانی، علاقه در این رشته اهمیتی دو چندان دارد.

یک کاردرمانگر باید انگیزه ای قوی داشته باشد تا بتواند با بیمارانی که دارای معلولیت های مختلف هستند، ارتباط برقرار کرده و آن ها را به خوبی درمان کند.
مهمترین ویژگی یک کاردرمانگر، علاقه به انسان ها است. چون بسیاری از بیمارانی که به کاردرمانگر مراجعه می کنند، نیاز به درمانی طولانی دارند. حال اگر متخصص این رشته به کارش و به مردم علاقهمند نبوده و صبر و حوصله نداشته باشد، موفق به درمان بیماران مورد نظر نخواهد شد.
اولین و مهم ترین ویژگی دانشجوی کاردرمانی داشتن توانایی جسمی و روحی خوب است و این که بتواند با درایت، ابتکار عمل و خلاقیت، درمان موثرتری را ارائه بدهد. گفتنی است که به دلیل محدود بودن منابع این رشته به زبان فارسی، تسلط به زبان انگلیسی نقش مهمی در موفقیت دانشجویان و ارتقاء رشته کاردرمانی دارد.
امکان ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر
ادامه تحصیل این رشته به سطح بالاتر امکانپذیر است .
آینده شغلی و بازار کار
برای فارغ التحصیل رشته کاردرمانی هنوز فرصت های شغلی بسیاری وجود دارد. زیرا کشور ما با کمبود متخصص این رشته روبرو است و هر ساله بیمارستان ها، کلینیک های توانبخشی سازمان بهزیستی کشور و هلال احمر برای جذب فارغ التحصیلان کاردرمانی اعلام نیاز می کنند.
همچنین فارغ التحصیل این رشته می تواند با مجوز وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی و سازمان بهزیستی اقدام به تاسیس کلینیک های خصوصی روزانه و یا شبانه روزی کند.
بسیاری از بیماری ها از جمله ناتوانی های ذهنی مانند سندرم داون ، عقب مانده ذهنی ، سندرمرت، اختلال یادگیری و اوتیسم، بیماری های روانی مانند اسکیزوفرنیا، افسردگی، مانیک و اختلالات شخصیتی و بیماری های نورولوژی (مغز و اعصاب) مانند سکته مغزی، پارکینسون . M.Sو فلج مغزی، روماتولوژی مانند آرتریت رومائید، روماتیسم و اسکلرودرما، ارتوپدی از قبیل شکستگی ها ، ضایعات بافت نرم و سوختی ها و بالاخره ناتوانی های اجتماعی و سالمندان برای بهبود، نیاز به خدمت کاردرمانی دارند.
بنابراین حیطه کاری رشته کاردرمانی بسیار گسترده است و متخصص این رشته می تواند با توجه به علاقه خود در واحدهای درمانی مختلفی فعالیت کند.

درس های پایه برای رشته کاردرمانی
آناتومی ۱سر و گردن و تنه
آناتومی ۲اندام فوقانی
آناتومی ۳اندام تحتانی
آناتومی ۴آناتومی سطحی
آناتومی ۵آناتومی اعصاب
استخوان شناسی ۲
روان شناسی عمومی
روان پزشکی عمومی
رشد روانی- حرکتی
بیماری های داخلی ۱و ۲

 

درس های اختصاصی برای رشته کاردرمانی
زبان تخصصی
آشنایی با اصول توانبخشی و طب فیزیکی
واحد رادیولوژی
کاردرمانی در بیماری های مغز و اعصاب
کاردرمانی در بیماری های ارتوپدی
کاردرمانی در بیماری های روماتولوژی
کینزیولوژی و بیومکانیک ۱و ۲و ۳
تکنیک های حرکت درمانی ۱و ۲
کاردرمانی در بیماری های کودکان
ارزشیابی و اندازه گیری قدرت عضلانی
کارآموزی بالینی ۵ ، ۴ ، ۳ ، ۲ ، ۱و ۶

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *