دانشگاه علوم انتظامی ناجا

دانشگاه علوم انتظامی ناجا

 

به گزارش سایت موسسه حرف آخر، معرفی  دانشگاه علوم انتظامی ناجا به این شرح است:

 

دانشگاه علوم انتظامی ناجا یکی از مهم‌ترین واحدهای نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، جهت جذب و به‌کارگیری جوانان شایسته و تربیت و آموزش آنان به شمار می‌آید.

این دانشگاه با هدف تربیت و تعلیم افسران با ایمان، شجاع، آگاه و توانا در راستای اجرای مأموریت‌ها و وظایف متنوع و دشواری که از سوی قانون‌گذار بر عهده‌ی نیروی انتظامی نهاده شده است، دارای جایگاهی ممتاز بوده و از سابقه و قدمت طولانی در نظام دانشگاهی کشور برخوردار است. دانشگاه علوم انتظامی از زمان تأسیس تاکنون، همگام با تحولاتی که در دوره‌های مختلف تاریخی، جامعه و پلیس ایران با آن روبه‌رو بوده دگرگونی‌ها و فراز و نشیب ‌هایی را برای رسیدن به نقطه‌ی مطلوب شاهد بوده است. این دانشگاه در سال ۱۳۲۳ هجری خورشیدی با عنوان «آموزشگاه عالی شهربانی» رشماً فعالیت خود را آغاز نمود.

 

شیوه‌ی پذیرش دانشجو

جوانانی که علاقه‌مند به تحصیل و راه‌یابی به دانشگاه علوم انتظامی هستند از طریق شرکت در آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌های کشور با انتخاب دانشگاه و رشته‌ی مورد‌نظر و کسب نمره و رتبه‌ی قبولی مورد نیاز پذیرفته می‌شوند. داوطلبان علاوه بر کسب رتبه‌ی قبولی و دارا بودن شرایط عمومی استخدام در ایران، باید دارای شرایط اختصاصی باشند که از آن جمله می‌توان به دارا بودن علاقه و انگیزه‌ی لازم، سلامتی کامل جسمی و روانی و شرایط سنی اشاره کرد. تحصیل در این دانشگاه در دو مقزع کاردانی و کارشناسی بوده و در چند ترم اول به صورت شبانه‌روزی است و دانشجویان از امکانات و مزایای خاص تسهیلاتی و رفاهی چون پرداخت حقوق ماهیناه، پرداخت وام، تجهیزات ورزشی، سفرهای سیاحتی و زیارتی و اعطای بورس تحصیلی و امکان ادامه‌ی تحصیل برای مقاطع کارشناسی ارشد و در آینده‌ای نزدیک، دکتری برخوردار می‌شوند.

در سال‌هاي اخير، علاوه بر شيوه‌ی جذب دانشجو از طريق ياد شده، تعداد زيادي از جوانان و دانش‌آموختگان ساير دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالي كشور در مقاطع مختلف تحصيلي، پس از انجام مراحل قانوني جذب دانشگاه مي‌شوند و در مراكز آموزش عالي نصر به فراگيري آموزش‌هاي لازم در دوره‌هاي پيش‌بيني شده مشغول مي‌شوند. تعدادي از اين افراد پس از گذراندن يك دوره‌ی عمومي انتظامي كوتاه‌مدت در خدمت پليس كشور قرار مي‌گيرند و تعدادي ديگر پس از اتمام آموزش اوليه‌ی عمومي، جهت تكميل آموزش‌هاي تخصصي به ساير دانشكده‌هاي دانشگاه اعزام مي‌شوند و به تناسب رشته‌ی پذيرفته شده، دوره‌ی آموزشي را تا رسيدن به سطح يك افسر كارآمد پليس ادامه مي‌دهند.

 

پليس زن

پس از انقلاب اسلامي عرصه براي حضور و نقش‌آفريني زنان دين‌مدار و شايسته در بسياري از نقش‌هاي اجتماعي فراهم گرديد و مبناي اين حضور را شركت گسترده و فعال زنان مسلمان در جريان انقلاب و رهنمودهاي امام خميني(ره) و مقام معظم رهبري مي‌توان جست‌وجو كرد. اما از اين بين، نقش زنان در ماهيت انتظامي و انجام وظايف مربوط به اين حوزه همچنان خالي بود. ولي با وجود ضرورت‌هاي موجود در سال۱۳۷۷ پس از تصويب اصلاحيه‌ی مربوط به قانون و مقررات استخدامي نيروي انتظامي توسط مجلس شوراي اسلامي و تصويب ستاد كل نيروهاي مسلح، اين سازمان مجاز به استخدام زنان در مشاغل انتظامي گرديد.

بر همين اساس در سال ١٣٧٨ مجتمع آموزش عالي(خواهران) كوثر در تابعيت دانشگاه علوم انتظامي، به منظور تربيت نيروي مجرب و كارآزموده از بين دختران مؤمن و متعهد، تأسيس و با پذيرش دانشجو شروع به كار نمود.

 

شرايط پذيرش پليس زن :

از بين شركت‌كنندگان در آزمون سراسري دانشگاه‌ها افرادي كه تمايل به انتخاب رشته علوم انتظامي در مقاطع كارداني و يا كارشناسي را داشته باشد با انتخاب كد مربوط و با اتخاذ رتبه‌ی علمي در كنكور، به ميزان سه برابر ظرفيت پذيرش شده و از بين آنان تعداد نفرات مورد نياز كه شرايط ذيل را دارا باشند انتخاب مي‌گردند:

۱- مسلمان و متعهد به موازين شرعي و اسلامي.

۲- ايراني و پايبند به قوانين و مقررات جمهوري اسلامي.

۳- برخورداري از سلامت جسمي و رواني.

٤- دارا بودن حداقل قد ١٦٣ سانتي‌متر.

٥- دارا بودن حداقل ١٨ و حداكثر ٢٥ سال سن.

۶- دارا بودن حداقل معدل كتبي ديپلم ۱۵

 

مدت دوره:

طول دوره آموزشي براي دانشجويان كارشناسي ٤ سال و كارداني ٢ سال مي‌باشد. لازم به ذكر است كه دوره به صورت شبانه‌روزي بوده و خوابگاه و ساير امكانات رفاهي در اختيار پذيرفته‌شدگان قرار مي‌گيرد.

 

واحدهاي درسي:

دانشجويان دانشگاه علوم انتظامی (كليه گرايش‌ها) برای اخذ مدرک كارشناسی بايستی حداقل ۱۶۰ واحد شامل دروس نظامی تخصصی و رزمی را بگذرانند.

به دانشجويان رشته‌ی علوم انتظامي، علاوه بر دروس مصوب وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، دروس تخصصي و ورزش‌هاي رزمي و تخصصي نيز به منظور تقويت قواي جسماني و كسب مهارت‌هاي لازم در ورزش‌هاي رزمي و دفاع شخصي تحت سه عنوان ورزش رزمي تكواندو، كاراته و جودو ارائه مي‌گردد.

دانشجويان پس از گذراندن دروس آموزش مقدماتي، عمومي، پايه و اصلي طي ٤ نيم سال با ورود به يكي از گرايش‌ها دروس تخصصي همان گرايش را مي‌گذرانند.

هم‌چنين پس از گذراندن ١٠ واحد فوق برنامه، درسي تحت عنوان آموزش مقدماتي كه آشنايي با قوانين و مقررات و آيين‌نامه‌هاي معمول و جاري در زندگي مقدس سربازي است با اخذ سردوشي نائل خواهد آمد.

 

دوره‌هاي تخصصي و نوع به‌كارگيري:

دانشجويان پس از طي موفقيت‌آميز چهار نيم سال تحصيلي برابر شرايط و ضوابط و با توجه به علاقه مندي و ميزان معدل تحصيلي و نياز سازمان در يكي از گرايش‌هاي انتظامي، كشف جرائم، راهنمايي و رانندگي، اطلاعات، اداري و مخابرات به صورت تخصصي ادامه تحصيل خواهند داد و مجموعاً پس از هفت نيم‌سال تحصيلي موفق به اخذ مدرك ليسانس علوم انتظامي شده و برابر ضوابط و نياز سازماني در يكي از يگان‌هاي تابعه مشغول به كار خواهند شد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *