دانشگاه علم و صنعت ایران

دانشگاه علم و صنعت ایران

 

به گزارش سایت موسسه حرف آخر، معرفی دانشگاه علم و صنعت ایران به این شرح است:


www.iust.ac.ir
دانشگاه علم و صنعت ایران یكی از دانشگاه های دولتی ایران است. این دانشگاه در سال ۱۳۰۸ تأسیس شده و مقر آن در تهران است. این دانشگاه، همچنین در شهرهای اراك، بهشهر و دماوند شعبه دارد. در حال حاضر حدود ۷ هزار دانشجو در مقاطع كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكترا و در رشته های مختلف مهندسی و علوم پایه ( ۵۶رشته تخصصی) مشغول به تحصیلاند. برخی اعتقاد دارند این دانشگاه، اولین موسسه آموزش عالی كشور محسوب می شود. این دانشگاه تنها دانشگاه فنی و مهندسی است كه دارای دانشكده مهندسی معماری می باشد.
واحد بهشهر دانشگاه علم و صنعت ایران از سال ۱۳۷۰ با پذیرش ۹۰ دانشجو در سه رشته مهندسی كامپیوتر ( نرم افزار ) ، مهندسی صنایع ( تولید صنعتی) و ریاضی كاربردی تاسیس گردید . این واحد دانشگاهی در حال حاضر دارای ۸۳۰ دانشجو در رشته های فوق می باشد.  تا بحال ۱۱۰۰ نفر از واحد بهشهر فارغ التحصیل شده اند و تمام دانشجویان این واحد در دوره نوبت دوم ( شبانه) تحصیل می نمایند.
تاریخچه علم وصنعت ایران
دانشــگاه علم و صنعت ایــران در زمینی به مساحت ۴۲۰ هزار متر مربع در شمال شــرقی شهر تهران واقع شده است. ایــن دانشگاه، هفتاد و هشت سال سابقه فعالیت های آموزشی و پژوهشی دارد. هسته اولیه دانشگاه در سال ۱۳۰۸ با هدف ایجاد زمینه های لازم برای تحصیلات دوره عالی مهندسی در كشور، با نام هنرســرای عالی درخیابان ۵۱تیر (قوام السلطنه ســابق) تأسیس شد.
وضعیت فعلی دانشگاه
در حال حاضر دانشگاه علم و صنعت ایران در بیش از ۳۲ گرایش در مقطع كارشناسی ۳۲ گرایش در مقطع كارشناسی ارشد و گرایش در مقطع دكترا دانشجو می پذیرد. تعداد اعضای هیات علمی ۳۷۴ نفر است.

این دانشگاه دارای امكانات گستردهای از قبیل: كتابخانه مركزی و ۱۷كتابخانه اقماری مستقر در دانشكده ها و مراكز تحقیقاتی، مركزانتشارات، مركز، مركز فناوری اطلاعات، كارگاههای صنعتی، آزمایشگاه های متعدد و مجهز آموزشی و پژوهشی و تخصصی و ده مركز تحقیقاتی می باشد.

عناوین این مراكز بدین شرح است: مركز تحقیقات سیمان، پژوهشكده سبز، پژوهشكده الكترونیك، مركز تحقیقات مكانیك خودرو، موسسه كامپوزیت، مركز تحقیقات مواد نسوز، آلومینیوم و ریخته گری، مركز تحقیقات معماری و شهرسازی، مركز تحقیقات فناوری اطلاعات ،)(ITمركز تحقیقات فناوری اطلاعات و ارتباطات ،) (ICTمركز تحقیقات ژئوتكنیك و مركز آموزش الكترونیكی (مجازی).

در دانشگاه علم و صنعت ایران علاوه بر وجود سه گروه مستقل آموزشی، فرهنگ و معارف اسلامی، زبانهای خارجی و تربیت بدنی، سه واحد اقماری در اراك، بهشهر و نور هم چنین طرح توسعه دانشگاه در دماوند با پذیرش دانشجو درسه رشته مهندسی مكانیك، مهندسی برق و مهندسی شیمی به صورت فراگیر در دست ساخت و گسترش می باشد.
دانشگاه دارای سیزده دانشكدهاست كه عبارتند از:
*دانشكده مهندسی برق
*دانشكده مهندسی راه آهن
*دانشكده مهندسی خودرو
*دانشكده ریاضی
*دانشكده مهندسی شیمی
*دانشكده شیمی
*دانشكده مهندسی صنایع
*دانشكده مهندسی عمران
*دانشكده مهندسی مواد و متالورژی
*دانشكده مهندسی مكانیك
*دانشكده مهندسی كامپیوتر
*دانشكده مهندسی معماری و شهرسازی
*دانشكده فیزیك

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *