دانشگاه صنعت نفت

دانشگاه صنعت نفت

به گزارش سایت موسسه حرف آخر، معرفی دانشگاه صنعت نفت به این شرح است:


www.put.ac.ir
آشنایی با دانشگاه
با توجه به اهمیت صیانت منابع عظیم نفت و گاز در كشور، تربیت نیروی انسانی متخصص جهت توسعه و بهرهبرداری بهینه از این منابع در زمره اولویت ها و اهداف راهبردی وزارت نفت قرار دارد. جهت نیل به این هدف، دانشگاه صنعت نفت مأموریت دارد تا با بسیج تمامی امكانات در مقاطع كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكتری، این نیاز مهم را برآورده سازد. لذا دانشگاه صنعت نفت علاوه بر ارائه دوره های تخصصی در مقاطع مختلف، با ایجاد زمینه همكاری با دانشگاه های داخل و خارج از كشور، به این امر مهم اهتمام ورزیده گام های اساسی برداشته است. از آن میان می توان به اعزام دانشجو به خارج از كشور در مقاطع كارشناسی ارشد و همكاری با دانشگاه های داخل كشور جهت راه اندازی رشته های بالادستی نفت اشاره نمود. از سوی دیگر، دانشگاه صنعت نفت در كنار انجام امور آموزشی، از پیشرفته ترین امكانات پژوهشی نیز برخوردار بوده با یجاد رابطه نزدیك با صنعت نفت كشور و مراكز علمی تحقیقاتی خارج از كشور، به سطح توانمندی نیروهای تربیت شده هرچه بیشتر افزوده است.
این دانشگاه فعالیت گسترده ای را برای تربیت نیروهای  متخصص جهت رفع نیازهای صنعت نفت كشور انجام داده است. در حال حاضر دانشگاه صنعت نفت در سه دانشكده خود در شهرهای اهواز، آبادان و تهران در رشته های بالادستی نفت در مقاطع كارشناسی و كارشناسی ارشد اقدام به پذیرش دانشجو مینماید و كلیه دروس تخصصی، به زبان انگلیسی ارائه می شود. همچنین این دانشگاه در دانشكده علوم دریایی خود در شهرستان محمودآباد، به آموزش دانشجو در رشته های دریانوردی میپردازد.
رشته های بالادستی و سایر رشته های مرتبط با صنعت نفت در این دانشگاه عبارتند از:
· مهندسی شیمی ( مهندسی آتش )
· مهندسی بازرسی فنی
· مهندسی ایمنی و حفاظت محیط زیست
· مهندسی اكتشاف نفت
· مهندسی شیمی ( صنایع گاز )
· مهندسی شیمی ( انتقال و فرآوری گاز )
· مهندسی استخراج نفت ( حفاری )
· مهندسی نفت ( مخازن نفت )
· مهندسی نفت ( بهره برداری از منابع نفت )
· مهندسی برق ( كنترل )
· مهندسی مكانیك
· مهندسی دریایی
· ناوبری و مدیریت
· مدیریت بازرگانی
· مدیریت صنعتی
· حسابداری
نظر به پیشرفت همه جانبه و گسترده علوم و تكنولوژی در زمینه های بالا دستی نفت و نیاز صنعت نفت كشور به دستیابی به آخرین یافته های علمی و فنی در این زمینه، فعال كردن هرچه بیشتر دانشگاه صنعت نفت با كیفیت مطلوب مورد توجه مسئولین وزارت نفت قرار گرفته است كه برای حصول به این مقصود می توان از اقدامات مؤثر و مفید زیر نام برد :
· راه اندازی رشته های بالا دستی نفت از كارشناسی تا دكترا
· راه اندازی رشته های كارشناسی و كارشناسی ارشد مهندسی فرآوری و انتقال گاز
· راه اندازی رشته كارشناسی ارشد ابزار دقیق و اتوماسیون
· استقرار سیستم كیفیت ISO در مجتمع آموزشی علوم دریایی محمود آباد
· اخذ ۰۲مجوز دوره های تخصصی بین المللی در زمینه علوم دریایی
· راه اندازی و بهره برداری از سیمولاتور پیشرفته كشتی
· قرارداد زبان انگلیسی به عنوان زبان اصلی متون دانشگاه و ارائه مطالب نوشتاری دروس به این زبان
· توسعه ارتباطات و روابط علمی دانشگاه ها و مراكز مهم بین المللی فال در زمینه نفت و گاز
· تجهیز و راه اندازی ازمایشگاه های مختلف در زمینه های صنایع نفت و گاز
· ایجاد دوره های مؤثر كارآموزی دانشجویان در زمینه های نفت در حین تحصیل و…
دانشگاه صنعت نفت اكنون با تكیه بر تجربیات موفق خود در امر آموزش تربیت نیروهای انسانی در صنایع نفت و گاز و با نگاهی ویژه به آخرین دستاورد های سایر مراكز علمی ، فتح بزرگترین قله های علمی در صنایع نفت و گاز را با در اختیار داشتن اساتید مجرب و دانشجویانی ممتاز در دستور كار خود دارد.
آرمان:
تبدیل شدن به دانشگاه پیشتاز در منطقه در زمینه مهندسی نفت و رشته های وابسته و حفظ این پیشتازی
مآموریت :
– جذب اعضای هیئت علمی مجرب در رشته های مورد نظر و ایجاد شرایط مناسب برای پیشرفت و ارتقای آنان
– جذب دانشجویان ممتاز از طریق آزمون ورودی
– برقراری ارتباط با دانشگاه های تراز اول جهان در زمینه های بالا دستی نفت و گاز به منظور همكاری های مشترك
– تربیت نیروی انسانی در رشته های مورد نیاز صنعت نفت در مقاطع كارشناسی ،كارشناسی ارشد و دكتری
– گسترش و تعمیق فعالیت های پژوهشی دانشگاه با صنعت نفت
– گسترش و تعمیق ارتباط دانشگاه با صنعت برای پاسخگویی به نیازهای آن
– ایجاد و توسعه فضاهای آموزشی ،پژوهشی ، ورزشی و رفاهی
– ایجاد و توسعه مراكز كتابخانه ای ، مراكز كامپیوتر و ارتباطات اینترنتی
جایگاه دانشگاه در جهان :
دانشگاه صنعت نفت با تربیت مناسب دانشجویان در زمینه های مرتبط با صنعت نفت توانسته است مهندسان و متخصصان زبده ای به صنعت تحویل دهد كه نقش مؤثری در رشد و گسترش آن در سراسر جهان داشته اند. آوازه چشمگیر متخصصان ایرانی، پرورش یافته در این دانشگاه در اكثر دانشگاه ها و شركت های معتبر جهان همواره به گوش می رسد.
پر واضح است كه این اراده و پشتكار در دانشگاه صنعت نفت هر روز بیش از پیش عمق و شتاب خواهد گرفت و صنعت نفت می تواند همچنان چشم امید به ایجاد تحولاتی شگرف ، توسط متخصصان و كارشناسان این دانشگاه داشته باشد.
مزیت های دانشگاه :
– دانشگاه صنعت نفت، جهت ارتقای سطح كمی و كیفی اساتید و اعضای هیآت علمی و تكنولوژی، فرصت های مطالعاتی را با همكاری مراكز معتبر تحقیقاتی و صنعتی جهان در دستور كار خود دارد.
– این دانشگاه فرصت را برای دانشجویان خویش مهیا نموده است، تا علاوه بر استفاده از امكانات آموزشی و رفاهی مناسب در طول تحصیل پس از فارغ التحصیلی از این دانشگاه بتوانند در بهترین مراكز تحقیقاتی و صنعتی كشور مشغول به فعالیت شوند.
– دانشجویان این دانشگاه پس از فارغ التحصیلی در صورت داشتن شرایط مشخص از بورس تحصیلی وزارت نفت بهره مند بوده و از شرایط و امتیازات خاص كاری و شغلی مناسب برخوردار می شوند.
– این دانشگاه با توجه به ارتباط تنگاتنگ با انجمن های علمی،دانشگاه ها و شركت های معتبر نفتی جهان،دانشجویان و اعضای هیات علمی خود را تشویق به عضویت در انجمن ها و مراكز مختلف تخصصی و صنعتی نظیر انجمن بین المللی وزارت نفت SPEمی نماید.
– دانشجویان این دانشگاه پس از فارغ التحصیلی به عضویت انجمن های فارغ التحصیلی دانشگاه در می آیند كه ارتباط و ارتقای سطح كیفی آنان را همچنان تقویت می نمایند.
– دانشجویان این دانشگاه در طول تحصیل از مزیت حضور در صنعت نفت و امكان تجربه علمی آموخته های خود در صنعت نفت برخوردار می باشند.
– ارائه متون دانشگاهی به زبان انگلیسی از ویژگی های تحصیل در این دانشگاه می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *