دانشگاه صنعتی امیرکبیر

دانشگاه صنعتی امیرکبیر

به گزارش سایت موسسه حرف آخر، معرفی دانشگاه صنعتی امیرکبیر به این شرح است:


www.aut.ac.ir
دانشگاه صنعتی امیر كبیر ، یكی از با سابقه ترین مؤسسات آموزش عالی كشور در زمینه فنی و مهندسی است. این دانشگاه، در طول سال ها فعالیت مستمر ، به خصوص بعد از انقلاب شكوهمند اسلامی، خدمات گسترده ای در راستای اهداف آموزش عالی و تحقیقاتی كشور ارائه كرده است.
تاسیس و شكل گیری اولیه دانشگاه در آبان ماه ۱۳۳۵ است. در آن زمان، هسته اولیه دانشگاه ، به عنوان “پلی تكنیك تهران” به منظور توسعه فعالیت های دو موسسه فنی وقت ، “انستیتو مهندسی راه وساختمان “و “هنرسرای عالی” شكل گرفت. در سال ۱۳۳۶ اولین دوره دانشجویان ازطریق آزمون داخلی پذیرفته شدند و از سال ۱۳۳۷ فعالیت آموزشی پلی تكنیك تهران ، به طور رسمی با پنج رشته مهندسی: “برق و الكترونیك” ، “مكانیك “،”نساجی”،”شیمی “و “راه و ساختمان ” آغاز شد.

با رشد تدریجی پلی تكنیك تهران تا سال ،۱۳۷۵پنج بخش به شرح زیر به دانشكده اضافه شد.

دانشكده فنی : این دانشكده هسته اصلی پلی تكنیك تهران را ایجاد كرده و از ۸انستیتو یا گروه آموزشی تحت عنوان ” مهندسی برق و الكترونیك ” ، ” مهندسی شیمی و پتروشیمی ” ، ” مهندسی نساجی و پلیمر” ، ” مهندسی مكانیك ” ، ” مهندسی معدن ” و ” مهندسی صنایع ” تشكیل شد.
دانشكده تربیت دبیر فنی و علوم : در سال ۱۳۵۵ با همكاری وزارت آموزش و پرورش تاًسیس شد.
دانشكده علوم پایه و كامپیوتر : این دانشكده به منظور ارائه درس های پایه برای دانشجویان دیگر دانشكده ها ایجاد شد . دانشجویان این دوره ها ، مدرك تحصیلی از دانشكده دریافت نمی كردند.
انستیتو تحصیِلات تكمیلی و تحقیقات : به منظور اداره و سرپرستی مقطع كارشناسی ارشد و امور تحقیقاتی دانشگاه دایر شد . در آن زمان ۴دوره كارشناسی ارشد و یك مؤسسه تحقیقاتی با عنوان ” مركز تحقیقات صنایع غذایی ” زیر نظر این انستیتو اداره می شد.
سرپرستی مدرسه عالی راه و ساختمان نیز از سال ۱۳۵۶ به پلی تكنیك تهران واگذار شد و به این ترتیب این واحد به عنوان پنجمین بخش از پلی تكنیك تهران محسوب شد. پلی تكنیك تهران در جریان انقلاب اسلامی ، یكی از پایگاه های فعال دانشگاهی بود و در به ثمر رسانیدن انقلاب اسلامی نقش فعالی بر عهده داشت.
پس از پیروزی شكوهمند انقلاب اسلامی ، پلی تكنیك تهران در سال ۱۳۵۸ تبدیل به دانشگاه شد و به افتخار ، رادمرد تاریخ معاصر ایران ، ” امیر كبیر ” كه به گسترش و توسعه پایه های علم نوین و صنعت در كشور اهتمام داشت، به نام دانشگاه صنعتی امیر كبیر نامگذاری شد . این دانشگاه به منظور توسعه و گسترش در زمینه های فنی و مهندسی و همسویی با هدف های علمی و فرهنگی انقلاب تجدید سازمان یافت و در این راستا تحولات چشمگیری در آن صورت گرفت ، اهم این تحولات به این شرح است:
دانشكده تربیت فنی و علوم ، به علت مطابقت هدف های آن با مراكز تربیت معلم از دانشگاه صنعتی امیر كبیر جدا و در مجموعه دانشگاهی تربیت معلم قرار گرفت. مدرسه عالی ساختمان، از دانشگاه صنعتی امیر كبیر جدا و به مجموعه ای تحت عنوان دانشگاه خواجه نصیر طوسی اضافه شد.
ایجاد دانشكده ها و دوره های جدید به خصوص دوره های تحصیلات تكمیلی ، كه منجر به تأسیس ۸دانشكده جدید درطول سال های۱۳۷۴- ۱۳۶۷ شد. هم اكنون دانشگاه صنعتی امیر كبیر دارای ۱۴دانشكده ، ۱۵آزمایشگاه ، ۲۳كارگاه و دو شعبه در شهرهای بندرعباس و ماهشهر است . همچنین ۷۰۰۰ دانشجوی دوره كارشناسی در ۳۳رشته ، ۱۲۰۰دانشجوی كارشناسی ارشد در ۴۳ رشته و ۲۰۰دانشجوی دوره دكترا در ۳۴ رشته این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند .

دانشكده های دانشگاه صنعتی امیركبیر (پلی تكتیك تهران) به شرح زیر می باشد:
* دانشكده مهندسی كامپیوتر و فناوری اطلاعات دانشگاه صنعتی امیركبیر
* دانشكده مهندسی معدن، متالورژی و نفت دانشگاه صنعتی امیركبیر
* دانشكده مهندسی شیمی و صنایع غذایی دانشگاه صنعتی امیركبیر
* دانشكده مهندسی عمران و محیط زیست دانشگاه صنعتی امیركبیر
* دانشكده ریاضی و علوم كامپیوتر دانشگاه صنعتی امیركبیر
* دانشكده مهندسی هسته ای و فیزیك دانشگاه صنعتی امیركبیر
* دانشكده مهندسی كشتی سازی دانشگاه صنعتی امیركبیر
* دانشكده مهندسی مكانیك دانشگاه صنعتی امیركبیر
* دانشكده مهندسی هوافضا دانشگاه صنعتی امیركبیر
* دانشكده مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی امیركبیر
* دانشكده مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی امیركبیر
* دانشكده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیركبیر
* دانشكده مهندسی نفت دانشگاه صنعتی امیركبیر
* دانشگاه صنعتی امیركبیر واحد تفرش
* دانشگاه صنعتی امیركبیر واحد ماهشهر
دانشگاه صنعتی امیر كبیر در عرصه صنعت و علوم آمورش عالی موفقیت های چشمگیری را كسب كرده است كه می توان به موارد زیر اشاره كرد:
– كسب حدود ۶۱ جایزه درجشنواره های بین المللی و جوان خوارزمی
– كسب رتبه اول ارتباط دانشگاه و صنعت در سه دوره
– كسب رتبه اول در نمایشگاه های دستاوردهای تحقیقاتی در ۵دوره
– دریافت لوح افتخار به عنوان فعال ترین دانشگاه فنی و مهندسی در زمینه پذیرش دانشجو در مقطع كارشناسی ارشد.
– برگزاری بیش از ۶۱كنفرانس ملی و بین المللی طی سال های اخیر
 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *