دانشگاه صنعتی اصفهان

دانشگاه صنعتی اصفهان

به گزارش سایت موسسه حرف آخر، معرفی دانشگاه صنعتی اصفهان به این شرح است:


www.iut.ac.ir
تاریخچه دانشگاه صنعتی اصفهان
دانشگاه صنعتی اصفهان به عنوان یكی از مراكز آموزش عالی ایران در سال ۱۳۵۳واقع در بزرگترین قطب صنعتی كشور، در فاصله ۶۱ كیلومتری شمال غربی اصفهان و شمال شرقی خمینی شهر، در دامنه كوه سیدمحمد در زمینی به وسعت ۶۵میلیون متر مربع احداث گردید. این دانشگاه فعالیت های آموزشی خود را در سال  ۱۳۵۶با پذیرش حدود  ۸۰۰ دانشجو در برخی رشته های فنی، مهندسی وكشاورزی آغاز نمود و اكنون با گذشت  ۶۵سال از شروع فعالیت های آموزشی دانشگاه اغلب رشته های فنی و مهندسی، كشاورزی و علوم پایه را در قالب ۱۳ دانشكده در بردارد.
در سال تحصیلی ۸۲-۸۳تعداد  ۱۵۵۰دانشجو در مقاطع مختلف كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكترا در دانشگاه پذیرفته شده اند و جمعاً بیش از  ۸۰۰۰دانشجو در دانشگاه به تحصیل اشتغال دارند. ضمناً تعدادی دانشجوی خارجی از كشورهای سودان، لبنان و… نیز در دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند.
دانشگاه صنعتی اصفهان با برخورداری از كادر هیأت علمی فعال و ممتاز و نیز امكانات استثنائی خود، مفتخر است كه آموزش را با بهترین كیفیت و استانداردهای بین المللی ارائه نماید، به طوری كه فارغ التحصیلان دانشگاه با كیفیت ممتاز خویش فرصت های بزرگی برای تصدی مشاغل و مسئولیت های كلیدی در فضای صنعتی- اقتصادی رو به رشد كشور یافته و در ادامه تحصیلات عالی نیز موفقیت چشمگیری در داخل و خارج از كشور داشته اند.
وضعیت كالبدی دانشگاه صنعتی اصفهان كه عمدتاً بعد از انقلاب شكل گرفته است به شرح ذیل می باشد: ۲۳۰۰ هكتار سطح كلی اراضی ۳۵۰ هكتار فضای سبز ۱۲۷۵۰۰ هكتار فضای آموزشی ۲۷۳۵۶۰ هكتار فضای كمك آموزشی و رفاهی علوم پایه- فنی مهندسی- كشاورزی و منابع طبیعی گروههای آموزشی ۱۳ دانشكده تعداد دانشكده ها ۲ پژوهشكده و ۵ مركز آموزشی تعداد مراكز آموزشی و پژوهشی ۸۵۵۳ نفر تعداد دانشجویان ۴۴۰ نفر تعداد اعضای هیات علمی
برخی شاخص های آموزشی دانشگاه صنعتی اصفهان
۶۹۵۵ نفر تعداد دانشجویان كارشناسی ۱۳۲۵ نفر تعداد دانشجویان كارشناسی ارشد ۲۴۰ نفر تعداد دانشجویان دكتری ۱۲۲نفر تعداد اعضاء هیات علمی با مرتبه مربی ۲۱۱ نفر تعداد اعضاء هیات علمی با مرتبه استادیار ۷۸ نفر تعداد اعضاء هیات علمی با مرتبه دانشیار ۲۹ نفر تعداد اعضاء هیات علمی با مرتبه استاد سرانه فضای آموزشی ۰۶۶۴۱۱تقسیم بر ۶۴۴۵مساوی است با ۰۵/۲متر مربع نسبت دانشجویان تحصیلات تكمیلی به اعضاء هیات علمی استادیار به بالا ۱۵۶۵ تقسیم بر ۳۱۸ مساوی است با ۴.۹۲ هرم اعضای هیات علمی (نسبت استادیار به بالا به مربعی) ۳۱۸ تقسیم بر ۱۲۲ مساوی است با ۲.۶
شاخص های مهم پژوهشی دانشگاه صنعتی اصفهان
۱۱۸ طرح تحقیقاتی در قالب طرحهای با اعتبار داخلی، خارجی از دانشگاه،استانی، بین دانشگاهی و ماده ۱۰۲ قانون برنامه سوم تعداد طرح های تحقیقاتی انجام شده ۶ سمینار علمی و تخصصی تعداد سمینارهای برگزار شده ۳۸ هسته تحقیقاتی فعال تعداد هسته های تحقیقاتی ۱۰ فرصت مطالعاتی تعداد فرصتهای مطالعاتی ۶۰ سفر علمی به خارج از كشور تعداد سفرهای علمی خارج از كشور اعضاء هیات علمی۱۵ عنوان كتاب با شمارگان ۴۰۰۰۰ جلد تعداد كتب منتشره توسط مركز نشر دانشگاه ۱۲۵ عنوان مقاله تعداد مقالات چاپ شده در مجلات معتبر خارجیISI) 100000 ) جلد شامل عناوین فارسی و لاتین تعداد كتب موجود در كتابخانه مركزی ۲۰۰۰ جلد پایان نامه دكتری و كارشناسی ارشد تعداد پایان نامه های موجود در كتابخانه مركزی ۳ نشریه (استقلال- نشریه فیزیك- كشاورزی و منابع طبیعی) مجلات علمی منتشر شده توسط دفتر نشریات علمی
ویژگی های خاص دانشگاه صنعتی اصفهان
دانشگاه صنعتی اصفهان در حقیقت یكی از قطب های علمی كشور است كه با حضور چشمگیر در جشنواره های علمی و مسابقات علمی جهان و ارائه مقالات علمی در معتبرترین مجلات علمی دنیا زنده بودن و پویائی را نمایش می دهد.
ارتباط مناسب این دانشگاه با صنعت و مجهز بودن كارگاه های آموزشی و تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی یكی از بارزترین مشخصه های آن است. دانشگاه صنعتی اصفهان مانند یك شهرك دانشگاهی در درون خود تمامی امكانات اولیه برای زندگی را مهیا نموده و نیازهای عمده دانشجویان را مهیا نموده، فعالیت مراكز خدماتی در درون این دانشگاه چشمگیر است. و بخش پژوهشكده برق و كامپیوتر و امكانات ورزشی این دانشگاه خصوصاً استخر سرپوشیده این دانشگاه خیره كننده است.
مسئولیت روابط عمومی این دانشگاه بدست افرادی كارآمد و تحصیلكرده در رشته روابط عمومی است كه در سامان دهی اجزاء مختلف دانشگاه صنعتی اصفهان نقش مهمی را ایفاء می نماید.
معرفی دانشکده ها
· دانشكده برق و كامپیوتر دانشگاه صنعتی اصفهان
· دانشكده ریاضی دانشگاه صنعتی اصفهان
· دانشكده صنایع دانشگاه صنعتی اصفهان
· دانشكده عمران دانشگاه صنعتی اصفهان
· دانشكده فیزیك دانشگاه صنعتی اصفهان
· دانشكده معدن دانشگاه صنعتی اصفهان
· دانشكده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان
· دانشكده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی اصفهان
· دانشكده مواد دانشگاه صنعتی اصفهان
· دانشكده مكانیك دانشگاه صنعتی اصفهان
· دانشكده نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان
· دانشكده كشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان
امکانات ورزشی
امكانات ورزشی دانشگاه صنعتی اصفهان همانند بسیاری از دانشگاه های دیگر كشور جهت ارتقاء روحیه دانشجویان و ایجاد فضای با نشاط از امكانات مناسبی بهره مند است كه عبارتند از:
۱. سالن ورزشی والیبال
۲. سالن ورزشی بسكتبال
۳.  سالن ورزشی بدمینتون
۴. سالن ورزشی هندبال
۵.  سالن ورزشی بسكتبال
۶. استخر شنای دانشگاه
۷. زمین چمن فوتبال
تشکل ها
· انجمن اسلامی دانشجویان
· جامعه اسلامی دانشجویان
· بسیج دانشجوئی
· جهاد دانشگاهی
امکانات خوابگاهی
خوابگاه های دانشجوئی :دانشگاه تعدادی خوابگاه برای استفاده دانشجویان غیربومی دارد كه با توجه به محدود بودن این امكانات، با شرایط زیر و رعایت اولویت در ابتدای هر ترم به دانشجویان واجد شرایط واگذار می گردد.  دانشجویانی می توانند از خوابگاه های دانشجوئی استفاده كنند كه از هیچ گونه كمك مؤسسات دیگر و وام مسكن صندوق رفاه استفاده ننمایند، شاغل هم نباشند، به دانشجویان ساكن در شهرستان های حومه اصفهان و خمینی شهر، شاهین شهر، نجف آباد، اصولاً خوابگاه واگذار نمی گردد. این دسته از دانشجویان می توانند جهت كسب اطلاعات بیشتر به اداره خوابگاه های حوزه معاونت دانشجوئی مراجعه نمایند. ظرفیت اتاق های دانشجویان كارشناسی    ۴نفر، كارشناسی ارشد ۳ نفر، دكتری غیربومی ۲ نفر و دكتری بومی ۳ نفر می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *