دانشگاه تربیت معلم تهران

دانشگاه تربیت معلم تهران

به گزارش سایت موسسه حرف آخر، معرفی دانشگاه تربیت معلم تهران به این شرح است:


http://portal.khu.ac.ir/portal/faces/public/portal/
دانشگاه تربیت معلم تهران یكی از دانشگاه های وزارت علوم تحقیقات و فناوری ایران است. این دانشگاه در رشته های مختلف علوم پایه، انسانی، تربیتی و مهندسی در مقاطع مختلف از كاردانی تا دكتری دانشجو می پذیرد.
تغییر نام دانشگاه
علاوه بر تغییر نام دانشگاه از دارالمعلمین به دارالمعلمین عالی، سپس به دانش سرای عالی، سپس به سازمان تربیت معلم و تحقیقات تربیتی، سپس مجدداً به دانش سرای عالی، و نهایتاً به دانشگاه تربیت معلم تهران، از اواخر دهه هفتاد تلاش شده است تا نام دانشگاه به »دانشگاه خوارزمی« تغییر یابد در سال ۱۳۸۱ و ۱۳۸۲ شورای گسترش آموزش عالی تغییر اسم این دانشگاه را تصویب و ابلاغ كرد به نحوی كه تابلوی دانشگاه و سربرگ نامه های اداری دانشگاه نیز تغییر یافت؛ ولی این تغییر مورد پذیرش شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار نگرفت و در نتیجه تابلوی دانشگاه مجدداً به حالت سابق بازگشت و تلاش برای تغییر رسمی نام دانشگاه همچنان ادامه دارد. از جمله استدلالهای مسئولان دانشگاه برای این تغییر آن است كه:
· نام ابتدایی تربیت معلم در راستای هدف دانشگاه (یعنی آموزش معلم) بوده است. اما در حال حاضر تنها ۵ درصد از رشته های دانشگاه را رشته های دبیری تشكیل می دهند و دانشگاه فعالیتی شبیه به سایر دانشگاه های زیر نظر وزارت علوم دارد.
· نام دانشگاه تربیت معلم همچنان باعث سوء تفاهم می شود و مانعی است بر سر راه ارتباط مؤثر دانشگاه با صنعت و جذب بودجه های پژوهشی و پروژه های صنعتی چرا كه عمده افراد تصور می كنند دانشگاه صرفاً معلم و دبیر تربیت میكند و یك دانشگاه واقعی نیست.
· نام دانشگاه همچنین در جذب دانشجو مشكل ایجاد میكند چرا كه عموم داوطلبان كنكور نیز تصور می كنند دانشگاه یك مركز تربیت معلم است.
پردیس
دانشگاه دارای دو پردیس است.
·پردیس تهران واقع درخیابان شهید مفتح جنوبی با مساحت ۵ هكتار كه براساس طرح مهندسی، رفك روسی تبار ساخته شده است.
· پردیس حصاركرج با مساحت ۲۷۰ هكتار كه عملیات احداث آن از سال ۱۳۵۵ آغاز شد. این پردیس دارای منازل سازمانی اساتید و كاركنان، ۲۳ بلوك خوابگاه دانشجویی، استخر سرپوشیده، مجتمع ورزشی، ساختمان مركزی، ساختمان دانشكده هاست. كلنگ احداث كتابخانه مركزی و سالن همایش های دانشگاه نیز در این پردیس در بهمن ۱۳۸۷ زده شد.
بخش عمده ای از فعالیت اداری و آموزشی و پژوهشی دانشگاه در حال حاضر در حصارك انجام می شود و پردیس تهران بیشتر برای دانشجویان مقطع شبانه، برخی كلاس های تحصیلات تكمیلی و نیز برخی امور اداری استفاده می شود.
دانشکده ها
این دانشگاه دارای هفت دانشكده با رشته های مختلف می باشد. دانشكده های آن عبارتند از:
· دانشكده فنی مهندسی، شامل گروههای آموزشی مهندسی عمران، مهندسی كامپیوتر، و مهندسی صنایع.
· دانشكده علوم، شامل گروه های آموزشی زمین شناسی، زیست شناسی، و فیزیك.
· دانشكده علوم ریاضی و كامپیوتر، شامل گروههای آموزشی گرایش های رشته ریاضی (محض، كاربردی و دبیری) و علوم كامپیوتر.
· دانشكده روانشناسی و علوم تربیتی، شامل هشت گروه آموزشی: روانشناسی، روانشناسی تربیتی، راهنمایی و مشاوره، كتابداری و اطلاع رسانی، تكنولوژی آموزشی، مدیریت آموزشی، بنیادهای آموزش و پرورش، و برنامه ریزی درسی
و آموزشی.
· دانشكده ادبیات و علوم انسانی، شامل هشت گروه آموزشی تاریخ، جغرافیا، دین و فلسفه، زبان و ادبیات فارسی، زبان های خارجی، زبان و ادبیات عرب، جامعه شناسی، حقوق و علوم سیاسی، و معارف اسلامی.
· دانشكده تربیت بدنی و علوم ورزشی.
· دانشكده شیمی
دانشگاه همچنین دارای چهار پژوهشكده به شرح زیر است:
·پژوهشكده پلاسما
·پژوهشكده علوم كاربردی
·پژوهشكده علوم حركتی
·پژوهشكده فلسفه و علوم تطبیقی
دانشگاه چهار مؤسسه پژوهشی و دو قطب علمی نیز داراست:
· مؤسسه تحقیقات ریاضی دكتر مصاحب
· مؤسسه تحقیقات تربیتی
· موسسه زبان های خارجی
· موسسه پژوهشی زبان و ادبیات فارسی بهار
· قطب علمی تحلیل فضایی مخاطرات محیطی
· قطب علمی روانشناسی استرس
مفاخر
از میان مفاخر تاریخ دانشگاه می توان به افراد زیر اشاره كرد:
·پروین اعتصامی، وی پس از نوروز ۱۳۱۵ خورشیدی یعنی در زمان ریاست دكتر عیسی صدیق بر دانش سرای عالی، به عنوان مدیر كتابخانه دانش سرای عالی مدتی در سالهای ۱۳۱۵و ۱۳۱۶ به فعالیت پرداخت و نظم و ترتیب كتابخانه در زمان مدیریت وی زبان زد دانشجویان و اساتید بود. گفته می شود پروین بر پشت جلد برخی كتاب ها اظهار نظرهایی می نوشت كه شاید هنوز باقی باشد، البته آن كتا بها به كتابخانه ادبیات دانشگاه تهران منتقل شده اند.
· محمد علی رجایی، دانش آموخته دانش سرای عالی
· عبدالعظیم قریب، مدرس فارسی دارالمعلمین و دانش سرای عالی،
· غلامحسین مصاحب، مدرس دانش سرای عالی و بنیان گذار مؤسسه تحقیقات ریاضی دكتر مصاحب ویژگی های منحصر به فرد دانشگاه تربیت معلم تنها دانشگاه كشور است كه در رشته ریاضیات در مقطع دكترای پیوسته دانشجو می پذیرد.
ایجاد رشته های جدید
در سال ۱۳۸۹ شورای گسترش آموزش عالی با تاسیس زبان وادبیات انگلیسی ودر مقطع كارشناسی ارشد رشته علوم تصمیم و مهندسی دانش در دانشگاه تربیت معلم موافقت نمود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *