دانشگاه تبریز

دانشگاه تبریز

به گزارش سایت موسسه حرف آخر، معرفی  دانشگاه تبریز به این شرح است:


www.tabrizu.ac.ir
دانشگاه تبریز، بعداز دانشگاه تهران اولین دانشگاه مادر و باسابقه ایران به شمار می رود. این دانشگاه شامل ۱۲ دانشكده با عناوین دانشكده علوم تربیتی، دانشكده مكانیك، دانشكده زبانهای خارجی و ادبیات، دانشكده شیمی، دانشكده علوم انسانی و اجتماعی، دانشكده علوم ریاضی، دانشكده فنی، دانشكده فیزیك، دانشكده كشاورزی، دانشكده علوم طبیعی، دانشكده مهندسی برق، دانشكده مهندسی عمران و ۳ آموزشكده ، ۴ مركز تحقیقاتی بوده و دارای بیش از ۱۱۰۰۰ دانشجو در مقاطع كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكتری و ۲۰۰ آزمایشگاه تخصصی و عمومی كه برخی در دنیا و برخی خاورمیانه منحصر به فرد هستند ، موزه تاریخ و فرهنگ ، حوزه جانور شناسی، حوزه زمین شناسی، مركز پردازش تصاویر ماهواره ای و مراكز و موسسات تحقیقاتی و پژوهشی بزرگ می باشد. در حال حاضر، تعداد ۵۴ گروه آموزشی در دانشكده هاو آموزشكدههای دانشگاه، تربیت نیروی انسانی و متخصص در ۸۱ رشته در مقطع كارشناسی، ۴۸ رشته در مقطع كارشناسیارشد و ۲۳ رشته در مقطع دكتری را عهده دار می باشند.
دانشکده ادبیات فارسی و زبان های خارجی
این دانشكده ابتدا در دو رشته تحصیلی تاریخ و جغرافیا، و زبان و ادبیات فارسی، فعالیت آموزشی خویش را آغاز كرده و به تدریج با گذشت زمان رشته های تحصیلی دیگری در آن ایجاد گردید.
گروه های آموزشی:
· گروه فرهنگ و زبان های باستانی
· گروه زبان و ادبیات فارسی
· گروه زبان فرانسه
· گروه زبان انگلیسی
· گروه فلسفه
دانشکده ریاضی
تاریخچه دانشکده
اولین گروه از دانشجویان ریاضی دانشگاه تبریز در مهر ماه ۱۳۳۰ به این دانشگاه وارد شدند ، این دانشجویان پس از یك سال تحصیل به علت عدم وجود استاد و امكانات لازم به دانش سرای عالی تهران منتقل گردیدند. در حال حاضر نیز دانشكده علوم ریاضی به غیر از دو رشته آمار و كامپیوتر كه در دوره كارشناسی و دوره كارشناسی ارشد پذیرش دانشجو دارند در رشته های ریاضی محض و ریاضی كاربردی هر سه دوره كارشناسی ، كارشناسی ارشد و دكتری بر پا بوده و مشغول تربیت نیروهای متخصص می باشد.

گروه های آموزشی
·ریاضی محض
·ریاضی كاربردی
·كامپیوتر
·آمار
دانشکده شیمی
· اهداف اصلی و اولیه پروژه ایجاد انستیتو شیمی
الف- ایجاد مركز پژوهشی مدرن با تجهیزات پیشرفته جهت اجرای پروژه های پژوهشی بنیادی ضمن تربیت افراد متخصص در سطوح فوق لیسانس و دكترای شیمی .
ب- ارائه خدمات علمی و كمك به صنایع شیمیایی و اجرای طرح های تحقیقاتی صنعتی و كاربردی .
ج- تمركز متخصصین شیمی به تعداد قابل ملاحظه ای شامل هیئت های علمی و پژوهشی در یك محل به منظور استفاده كلیه ارگان ها و نهادهای ذی علاقه كشور از نیروی خلاقه ناشی از همفكری و همیاری آنان در خلاقیت تكنولوژی و سنتز مواد شیمیایی كه بصورت انفرادی و پراكنده غیرعملی است.
د- ایجاد كتابخانه ای غنی از مجلات علمی در زمینه شیمی بنیادی، آموزش شیمی و تكنولوژی شیمی بطوریكه پایه و زیربنای تحقیقات در كلیه دامنه های شیمی به ویژه ساخت و سنتز و تهیه مواد اعم از داروئی و غیرداروئی، استخراج مواد آلی و معدنی،
متالوژی، صنایع رنگ، پلیمر، تصفیه آب و پسآب های صنعتی و بطور كلی صنایع شیمیایی كه زیربنای توسعه صنعتی و اقتصادی كشور را تشكیل می دهند .
و- اعتلای سطح آموزش دوره لیسانس ، فوق لیسانس و دكترا و بالا بردن ظرفیت دانشجوئی در كلیه مقاطع آموزش شیمی .
· دانشکده کشاورزی
تاریخچه دانشکده
دانشكده كشاورزی دانشگاه تبریز پس از دانشكده كشاورزی دانشگاه تهران از لحاظ قدمت دومین مركز آموزش عالی در زمینه كشاورزی است که در سال ۱۳۳۴  تاسیس یافت.

 گروه های آموزشی و رشته های تحصیلی موجود:
ده گروه آموزشی در حال حاضر در این دانشكده فعالیت دارند كه شامل:
مهندسی آب، اقتصاد كشاورزی، باغبانی، خاكشناسی، زراعت و اصلاح نباتات، علوم دامی، علوم و صنایع غذایی، مهندسی فضای سبز، گیاه پزشكی و ماشین های كشاورزی می باشند.
مدیریت دانشکده کشاورزی
مدیریت دانشكده مشتمل بر رئیس دانشكده، معاون اداری ومالی، معاون پژوهشی، معاون آموزشی، مدیران گروههای آموزشی، مدیریت آموزش، مسئول كتابخانه، رئیس ایستگاه تحقیقاتی خلعتپوشان و رئیس آزمایشگاه های تحصیلات تكمیلی می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *