دانشگاه امام صادق علیه السلام

دانشگاه امام صادق علیه السلام

به گزارش سایت موسسه حرف آخر، معرفی دانشگاه امام صادق علیه السلام به این شرح است:


www.isu.ac.ir


تاریخچه دانشگاه امام صادق علیه السلام
دانشگاه امام صادق علیه السلام كه حاصل نیت الهی و همت والای جمعی از بزرگان و اندیشمندان حوزه و دانشگاه است، در طول بیش از ربع قرن فعالیت علمی، آموزشی و پژوهشی كارنامه ای بسیار درخشان از خود برجای گذاشته است. موفقیت دانش آموختگان این دانشگاه در مراكز علمی و پژوهشی داخل و خارج كشور بهترین گواه بر این مدعاست.
دانشگاه امام صادق علیه السلام در سال ۱۳۶۱ شمسی مقارن با سال روز ولادت حضرت محمد مصطفی (صلی الله علیه و آله و سلم) و امام صادق(علیه السلام) به ریاست حضرت آیت الله مهدوی كنی ، شاگرد و یار دیرین حضرت امام خمینی (ره) تشكیل شد. هیات موسس این دانشگاه از میان شخصیت هایی چون حضرت آیه الله خامنه ای ” دام ظله العالی” و حضرات آیات مشكینی، مهدوی كنی، امینی، امامی كاشانی و … بودند.
دانشگاه در ابتدا با در سه رشته معارف اسلامی و تبلیغ (الهیات)، معارف اسلامی و علوم سیاسی، معارف اسلامی و اقتصاد، در مقطع كارشناسی ارشد پیوسته، آغاز به كار كرد. گروهی از جوانان متعهد و مستعد كشور از همان سال های آغاز تاسیس، برای تحصیل به این دانشگاه وارد شدند. دانشگاه امام صادق علیه السلام به دنبال گسترش رشته های تحصیلی و بالا بردن كیفیت و كمیت آموزشی خود، دو رشته دیگر ” معارف اسلامی و مدیریت” و ” معارف اسلامی و حقوق” را در مقطع كارشناسی ارشد به مجموعه رشته های موجود اضافه نمود. این دانشگاه علاوه بر رشته های كارشناسی ارشد پیوسته دارای رشته های كارشناسی ارشد ناپیوسته نیز می باشد كه تاكنون دو رشته “اندیشه های سیاسی در اسلام” وابسته به دانشكده معارف اسلامی و علوم سیاسی و «تاریخ تشیع» وابسته به دانشكده معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات تاسیس و دانشجو گرفته است .
دانشگاه به ایجاد و گسترش دوره های دكتری در رشته های مختلف اهتمام فراوان دارد و در حال حاضر دوره های دكتری علوم اقتصادی (با گرایش های اقتصاد ریاضی، اقتصاد پولی و …) الهیات و معارف اسلامی (با گرایشهای فقه و اصول، فلسفه و كلام و قرآن و حدیث) علوم سیاسی(با گرایش های اندیشه سیاسی اسلام، مطالعات سیاسی جهان اسلام، مطالعات ایران و جامعه شناسی سیاسی)،فرهنگ و ارتباطات، حقوق (با گرایشهای خصوصی و جزا ) در این دانشگاه دایر می باشد.
بیانیه رسالت دانشگاه
دانشگاه امام صادق علیه السلام به عنوان یك دانشگاه اسلامی غیر دولتی، در مجموعه آموزش عالی كشور برای آموزش و توسعه دانش بشری مبتنی برغایت گرائی آفرینش، آموزه های وحیانی و معارف و علوم اسلامی پایه گذاری شده و براین باور است كه درتعالیم اسلام و مكتب امام صادق علیه السلام كه تبلور ناب آن می باشد، ظرفیت و جامعیتی نهفته است كه با كشف، تبیین و كاربردی كردن آن، می توان درعلوم و فنون بشری به ویژه علوم انسانی / اجتماعی تحولی عظیم پدید آورد و درپرتو آن عالمان شایسته و فرهیخته تربیت كرد.
دانشگاه برمبنای اصول و ارزش های اسلامی، علم را نوری خدایی، سرمایه ای والا و مایه كمال و تعالی انسانهای مستعد و مهذب می داند و معتقد است كه تعلیم و تعلم همراه با تهذیب نفس، درراستای حركت انبیاء الهی علیهم السلام و مهمترین رسالت انسان است و تنها با الهی شدن انگیزه ها و هدفها و توام شدن علم و عمل، نقش حقیقی علم در جامعه بشری ایفا خواهد شد.
دانشگاه دور ماندن حوزه های علمیه و دانشگاه ها را ازمعارف یكدیگر، خسارت جبران ناپذیری برای جامعه اسلامی می داند و به عنوان یكی از جلوه های عینی پیوند حوزه و دانشگاه برآن است تا بابهره مندی از دستاوردها و همكاری نخبگان این دو مركز علمی، دانش آموختگانی دین محور، آگاه به زمان و متعهد به آرمان ها و ارزش های اسلام ناب محمدی صلی الله علیه و آله و سلم تربیت كند و در راستای تعلیم و تبلیغ معارف اسلام و اهل بیت علیهم السلام الگویی نوین ارائه داده و در نظام آموزش عالی و اداره امور جامعه اسلامی تحولی اساسی ایجاد كند .
دانشگاه برای تحقق اهداف وارتقای مستمر كیفیت خود توجه جدی به موارد زیر را ضروری می داند:
– جذب نخبگان : انتخاب دانشجویان برجسته و با استعداد از نظر اخلاقی و علمی، استادان عالم، مومن و مهذب دارای استقلال فكری.
– تقویت ایمان و غیرت دینی، رشد اخلاق اسلامی و تهذیب نفس ازراه هایی مانند ایجاد فضای سالم اعتقادی واخلاقی و ارائه آموزه ها و الگوهای عملی
– اصلاح و ارتقاء مستمر و توسعه برنامه ها و محتوای آموزشی، پژوهش محور كردن آموزشها، كارآمد كردن برنامه ها و دروس و تاسیس دوره های آموزشی جدید در راستای اهداف و براساس نیاز سنجی از جامعه خصوصا درمقاطع تحصیلات تكمیلی.
– تقویت پژوهش به ویژه در جهت تحقق نظام های معرفتی برپایه تعالیم اسلام,گسترش مرزهای علوم اسلامی و تحقیقات میان رشته ای بین علوم اسلامی و علوم انسانی / اجتماعی و ارائه دستاوردهای آن .
– رشد فزاینده علمی از راه هایی مانند تقویت فضای برخوردار از نشاط، انگیزه، خلاقیت و آزاد اندیشی علمی، دانش پژوهی، ترویج روحیه نقادی، انتقاد پذیری و رسیدن به تفاهم، ایجاد بنیه لازم برای كسب مدارج علمی بالاتر و تسهیل دستیابی به منابع
علمی و اطلاعات.
– ارتقاء كیفیت مدیریت دانشگاه باتوجه به مقتضیات و تحولات علمی، اجتماعی و فناوری، تقدم كیفیت بر كمیت برون دادها، مشاركت دانشگاهیان و تخصیص بهینه امتیازات و تسهیلات برپایه اهداف و نظام ارزشیابی.
– تنظیم و تقویت مستمر ارتباط باسایر مراكز علمی، به ویژه مراكز علمی همسو و استفاده كنندگان از خدمات و دستاوردهای دانشگاه شامل مراكز علمی حوزوی و دانشگاهی، نهادها و دستگاه های نظام جمهوری اسلامی ایران، عموم مردم ایران اسلامی و كشورهای اسلامی و سایر كشورهای جهان.
– استفاده از فناوری های جدید برای بالا بردن سرعت، دقت و كارآمدی آموزش و پژوهش و تسهیل ارتباطات علمی، باتوجه به مقتضیات و نیازهای جامعه، بااین تاكید كه فناوری همواره نقش ابزاری برای تحقق رسالت دانشگاه داشته باشد.
– متعهد بودن دانش و دانشگاهیان درقبال عدالت، حرمت و كرامت انسانی، حفظ نعمت های الهی و محیط زیست و مشكلات و آلام بشری .
– متعهد بودن دانش و دانشگاهیان درقبال افزایش انسجام اجتماعی، برادری، محبت، نظم اجتماعی، وجدان كار، تعهد پذیری و كاهش و رفع مشكلات جامعه از راه هایی مانند بررسی مستمر نیازها و تغییر و تحولات اجتماعی، كاربردی كردن تحقیقات
بنیادی، ارایه راه كارهای علمی و عملی برای برطرف كردن نیازهای متنوع، متحول و فزاینده جامعه، مقابله با تهاجمات فكری و فرهنگی از موضع تفكر اسلامی، هدایت جامعه به سمت خوداتكایی و افزایش مشاركت مردم در اعتلای نظام اسلامی.
دانشگاه امام صادق علیه السلام به عنوان اولین دانشگاه اسلامی در ایران و برآمده از انقلاب اسلامی، پیروی از ولایت فقیه را درامتداد پیروی از پیامبر اكرم صلی الله علیه و اله و سلم و ائمه اطهار علیهم السلام یكی ازمبانی اساسی خود دانسته و علاوه بر آن، تركیب خاص هیات امناء و هیات علمی ( متشكل از فرهیختگان حوزه و دانشگاه ) مدیریت عالی، معتبر، نافذ و باثبات و ایجاد فضای مناسب جهت بروز استعدادها و توانمندی های زنان درمدیریت دانشگاهی را از مزیتهای خود می داند و در مقابل مقام معظم رهبری، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و هیات امناء جامعه الامام الصادق علیه السلام پاسخگو است.
دانشگاه بار اصلی تحقق رسالت خود را بردوش اعضاء هیات علمی و مدیران خود دانسته و دراین راستا مشاركت دانشجویان و كاركنان اداری شایسته، كارآمد و سازگار با شرایط دانشگاه را ضروری می داند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *